Żelazo – pierwiastek na straży dobrego samopoczucia

Żelazo – pierwiastek na straży dobrego samopoczucia

Żelazo to jeden ze składników mineralnych, który buduje ludzki organizm. Utrzymywanie jego zawartości na odpowiednim poziomie jest niezbędne do zachowania zdrowia. Pomocne w tym zakresie jest odpowiednie odżywianie, lecz mimo iż różnicowana i dobrze zbilansowana dieta to podstawa, to w natłoku obowiązków i w stresie często zostaje zaniedbana, co może prowadzić do niedoborów tego pierwiastka w organizmie. Wtedy z pomocą przychodzą środki o wysokiej zawartości żelaza w dobrze tolerowanej postaci, które skutecznie przywracają równowagę w organizmie.

Dlaczego warto pamiętać o odpowiednim poziomie żelaza w organizmie?

Żelazo wchodzi w skład hemoglobiny, która uczestniczy w transportowaniu tlenu do komórek oraz dwutlenku węgla z tkanek do płuc, tym samym uczestniczy w jednym z najważniejszych procesów fizjologicznych, jakim jest oddychanie. Odpowiedni poziom żelaza gwarantuje prawidłową pracę serca, odpowiednią ilość erytrocytów, czyli czerwonych ciałek krwi oraz sprawną gospodarkę hormonalną i procesy immunologiczne.

Żelazo odgrywa także ogromną rolę w czasie wysiłku fizycznego – wchodzi w skład mioglobiny, zawartej w mięśniach poprzecznie prążkowanych, która odpowiada za magazynowanie tlenu. Pierwiastek ten obecny jest również w enzymach i białkach biorących udział w przemianach metabolicznych.

Objawy obniżonego poziomu żelaza

Żelazo pełni wiele istotnych biologicznie funkcji, a jego niedobór może objawiać się zawrotami i bólami głowy, zadyszką, szybszym biciem serca. Do pierwszych symptomów należą także poczucie nieuzasadnionego zmęczenia i apatia. Niski poziom żelaza może powodować obniżenie sprawności intelektualnej np. kłopoty z zapamiętywaniem i koncentracją.

Wiele objawów dotyczy kondycji skóry i paznokci: staje się ona szorstka i sucha, a maści i kremy nie usuwają problemu. Cera robi się wyraźnie bledsza, a pod oczami mogą pojawić się sińce. W kącikach ust pojawiają się bolesne zajady, a na paznokciach podłużne prążki z rowkami.

Zaniepokoić powinny także owrzodzenia jamy ustnej i języka oraz niezdrowo wyglądające włosy. Najlepszym sposobem na skontrolowanie poziomu żelaza jest proste badanie krwi. Dobrym rozwiązaniem na uzupełnienie niedoboru tego pierwiastka są środki o wysokiej zawartości żelaza. Dzięki temu organizm szybciej odzyska utracone zapasy i powróci do pełni sił.

 

 

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments