Zielone filtry powietrza

Zielone filtry powietrza

„Często w naszych domach wdychamy kurz z tapicerki czy opary kuchenne. Boli nas głowa i jesteśmy zmęczeni. Z pomocą mogą przyjść niektóre rośliny”

Rośliny pokojowe mają na nas wielokierunkowe oddziaływanie, które może być zarówno pozytywne, jak i negatywne.

CZY KWIATY MOGĄ SZKODZIĆ?

O szkodliwym wpływie mówimy wtedy, jeśli dany gatunek wywołuje u nas objawy uczulenia, bóle głowy lub jonizuje powietrze dodatnio, co nie jest dla nas korzystne. Niektórzy z nas są ponadto uczuleni na pyłki pleśni i wtedy bezwzględnie należy ograniczyć ilość kwiatów w domu. DZIAŁANIE POZYTYWNE ROŚLIN Najczęściej jednak mamy do czynienia z korzystnym wpływem roślin. Dostarczają one nam pozytywnych doznań estetycznych, emitują również swoistą aurę, dlatego też w otoczeniu niektórych czujemy się wyjątkowo dobrze. Olejki eteryczne wydzielane przez zioła zmniejszają ilość mikroorganizmów w powietrzu oraz oddziałują na nasze samopoczucie. Rozmaryn bądź anginowiec uprawiane na kuchennym parapecie nie tylko dostarczają nam leczniczych listków w razie potrzeby, lecz też odświeżają powietrze w mieszkaniu, pozbawiając go przykrych zapachów. Najważniejszą korzyścią jest jednak to, że w procesie fotosyntezy rośliny zużywają dwutlenek węgla, który my produkujemy, a wytwarzają tlen. Ponadto zwiększają wilgotność powietrza naszych mieszkań w okresie grzewczym. Słyną z tego zwłaszcza paprocie oraz skrzydłokwiat.

POŻYTECZNE GATUNKI KWIATÓW

O tym, co znajdzie się w naszych uprawach, decydują indywidualne upodobania, ale są gatunki kwiatów doniczkowych szczególnie warte polecenia. Mają rzadką zdolność absorbowania szkodliwych gazów z otoczenia. We wdychanym przez nas powietrzu znajduje się wiele zanieczyszczeń mających charakter drażniący i potencjalnie rakotwórczy takich jak: formaldehyd, benzen, ksylen, amoniak, trichloroetylen. Pochodzą one z wykładzin, płyt meblowych, wszechogarniających nas tworzyw sztucznych, farb i lakierów. Dowodów na to, że rośliny mogą skutecznie oczyszczać i rewitalizować powietrze w zamkniętych pomieszczeniach dostarczyły badania prowadzone przez NASA.

Jeśli więc dostrzegamy przykre dolegliwości związane z obecnością tych związków w naszym domu, takie jak bóle głowy, zmęczenie, alergie lub podrażnienie oczu, zaopatrzmy się w następujące gatunki:

  • Palma Areka Chrysalidocarpus lutescens, zwana też złotowcem lub areką żółtawą. Jest to palma pochodząca z Madagaskaru. Rośnie powoli, osiągając 1,5 m wysokości. Usuwa skutecznie z otoczenia wiele trucizn, wytwarza duże ilości tlenu i doskonale nawilża powietrze.
    Palma Areka

    Palma Areka

  • Chamedora wyniosła Chamaedorea elegans to druga wartościowa palma łatwa w uprawie. Pochłania formaldehyd, ksylen, toluen, tlenek węgla. Jest dobrym nawilżaczem i jonizatorem powietrza.
  • Nefrolepis wyniosły Nephrolepis exaltata to paproć wyjątkowo korzystnie działająca na nasze samopoczucie i bardzo często uprawiana. Ma podobne właściwości jak wcześniej wymienione palmy. Inne gatunki paprotek, a zwłaszcza Polypodium formosanum również są godne polecenia.
  • Sansewieria gwinejska Sansevieria trifasciata o szablastych liściach nazywana jest rośliną sypialnianą, gdyż produkuje tlen również nocą. Wyjątkowo mało kłopotliwa w uprawie, często obecna w biurach.
  • Epipremnum złociste Epipremnum aureum to pnącze z jasnozielonymi liśćmi w kształcie serca o żółtych lub kremowych nieregularnych smugach. Usuwa formaldehyd, ksylen i toluen.

Inne rośliny pokojowe, które działają jak roślinne filtry; figowiec sprężysty Ficus elastica, figowiec benjamiński Ficus benjamina, filodendrony Philodendron, zielistka Chlorophytum comosum, homalomena Homalomena wallisii, aglaonema Aglaonema, dracena obrzeżona Dracaena margi-nata, dracena wonna Dracaena fragrans, zroślicha stopowcowa Syngonium podophyllum, maranta Maranta, kalatea Calathea, skrzydłokwiat Spathiphyllum, bluszcz pospolity Hedera helix, anturium Anthurium, cyklamen perski Cyclamen persicum, dendrobium Dendrobium, difenbachia Diffenbachia, rozmaryn Rosmarinus, anginowiec Pelargonium graveolens.

Rośliny wyraźnie zwiększające ilość jonów ujemnych w powietrzu to: paproć nefrolepis wysoki, pelargonie o pachnących liściach, mirt, rośliny szpilkowe, palma Areka, zielistka. Nadmiar jonów dodatnich powoduje u nas pogorszenie samopoczucia i przewlekłe stany chorobowe, dlatego warto wziąć te rośliny pod uwagę.

DOMOWY MIKROKLIMAT

Poprawia wiele roślin. Oprócz tego, że wytwarzają tlen, neutralizują także szkodliwe substancje znajdujące się w powietrzu oraz odstraszają bakterie i zarodniki pleśni. Wiele z nich, np. draceny czy zielistki, nie ma dużych wymagań uprawowych. Zatem ci, którzy twierdzą, że nie mają ręki do kwiatów, nie powinni się ich bać.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments