Współczesne budynki mieszkalne

 Współczesne budynki mieszkalne

Współczesna architektura składa się ze wspaniałych budynków, które zaskakują widzów niespotykanymi rozwiązaniami zarówno pod względem doboru materiałów, jak i zastosowania światła.

Reklama: Domy Bydgoszcz

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach to dobre przykłady, w których światło naturalnie odgrywa ważną rolę. W projekcie autorzy zastosowali różne materiały, takie jak beton, stal, szkło, cegła lub kolorowa mozaika, aby uzyskać ciekawe efekty wizualne. Budynek biblioteki składa się z dwóch przecinających się sześcianów z dwoma oszklonymi wejściami.

Jest to zwarta monolityczna masa pokryta dużymi płytami z piaskowca, które są oddzielone wąskimi oknami. Kamień pokrywający fasadę budynku został świadomie wybrany przez architektów, ponieważ „podzielona faktura i układ sprawiają, że fasada wygląda inaczej w słońcu i inaczej o zmierzchu, inaczej sucha i inna po deszczu, inna latem i zimą, inna niż z bliska i daleko ”. Powoduje to gęsty układ okien że po zmroku nadają budynkowi plastyczność i tajemniczość, podkreślając jednocześnie jego fakturę.

Architektura jest prosta i czytelna w swojej geometrii, zdominowanej przez beton i stal. Chodziło o użycie dużej liczby okien, aby zapewniały one wystarczającą ilość światła dla potrzeb czytelnika. Przychodzące światło jest kontrolowane przez strumień lub odbicie promieni słonecznych. Ważną rolę odgrywa tutaj wprowadzony aspekt „ciszy”, który osiąga się poprzez kontrolowane  prowadzenie światła i użytych materiałów. Projekt biblioteki, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, wykorzystuje proste i minimalistyczne środki wyrazu charakterystyczne dla współczesnej architektury. Rytmiczny układ ścian, półek na książki i stołów uzupełniają drewniane elementy balustrad i drewnianych podłóg, nadające wnętrzu „ciepły” i przytulny charakter.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments