Woda w rurach, niech się nie marnuje

Woda w rurach, niech się nie marnuje

Jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed sieciami wodociągowymi jest zapobieganie strat wody. Jest to problem, który występuje na całym świecie. Należy mu się jednak bacznie przyglądać i nie bagatelizować go tylko dlatego, że jest powszechny. Już teraz widać, co się dzieje, gdy jest niedobór wody, która jest przecież podstawowym dobrem potrzebnym do życia. Bardzo często, organizowane są akcje mające na celu promowanie oszczędzania wody. W ten sam sposób powinniśmy zajmować się problemem strat wody.

Co prowadzi do strat wody?
Czynników wpływających na to zjawisko dopatrywać można się w wielu czynnikach. Po pierwsze należy rozróżnić straty wody na faktyczne oraz pozorne. Pierwszy rodzaj wynika m in z nieszczelnych systemów wodno-kanalizacyjnych. Straty pozorne natomiast wynikają z niedokładności pomiaru, a także używania wody tym pomiarem nieobjętej np. na cele własne zakładu.

Gdzie powstają straty wody?
Najważniejszymi miejscami, którymi należy się przyjrzeć są miejsca gdzie jest ona zużywana. Straty powstają często w takich miejscach jak stacje pomp, zbiornikach wodnych czy też w sieciach wodociągowych wraz z uzbrojeniem. Straty powodowane są często przez ubytki w szczelności, które spowodowane są złym stanem technicznym lub wiekiem urządzeń.
Najważniejsze są straty w sieciach wodociągowych zewnętrznych.
To właśnie straty z zewnętrze siec wodociągowej sięgają ok 80% strat wody, a niektóre badania mówią nawet o niemal 100%. Z tego powodu to właśnie na tych ubytkach należy skupić się najbardziej. Problemów można tu upatrywać w awariach sieci wodociągowych, wyciekom wody poprzez hydranty, wadom rurociągów oraz kradzieżom wody.

Co można zrobić, żeby zapobiegać stratom wody?
Z całą pewnością należy skupić uwagę na to w jakim stanie technicyzm oraz wieku przewodów. Kolejnym czynnikiem, o który można zadbać jest odpowiedni materiał. Nie można zapomnieć też o odpowiedniej gęstości przyłączy wodociągowych oraz sieci. Dbając o te czynniki możliwe staje się zmniejszenie strat wody.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments