Wciągarki i wciągniki – rozwiązania konstrukcyjne

Wciągarki i wciągniki – rozwiązania konstrukcyjne

Rozwiązania konstrukcyjne

Wciągarki, nazywane również wciągnikami, to urządzenia, które przeznaczone są do bezpiecznego podnoszenia różnego rodzaju ładunków. Mogą pracować samodzielnie bądź być wyposażeniem urządzeń dźwigowych, takim jak żurawiki i żurawie, bramki warsztatowe czy suwnice.

Wciągarka – konstrukcja

W skład konstrukcji wciągarki wchodzą m.in elementy takie jak silnik mechanizmu podnoszenia, silnik mechanizmu jazdy wciągnika, łącznik krańcowy mechanizmu podnoszenia, ogranicznik udźwigu oraz dźwignia w przypadku ręcznych wciągarek, a także układ sterowania w przypadku wciągarek elektrycznych. Nieodłączną częścią każdej wciągarki jest lina stalowa bądź łańcuch, hak lub zbocze hakowe.

Urządzenia te mogą być zabudowane na stalowej ramie bądź mieć budowę kompaktową. W przypadku tej drugiej, czyli kompaktowej, wszystkie mechanizmy wciągarki są zbudowane na jednym, zamkniętym urządzeniu. Konstrukcja wciągarek ramowych opiera się na zmocowaniu wszystkich mechanizmów wciągarki w układzie otwartym na ramie stalowej.

 

Wciągarka elektryczna

Wciągarka elektryczna

Wciągarki o konstrukcji kompaktowej są najczęściej wyposażone w hak, który umożliwia zawieszenie urządzenia na konstrukcji, która ma odpowiednią wytrzymałość, bądź na haku dźwignicy. Dostosowane są również do współpracy z wózkiem jezdnym, umożliwiającym przemieszczanie wciągarki wzdłuż belki. Wciągarki o konstrukcji ramowej przeznaczone są do współpracy z dźwignicami takimi jak suwnice jednodźwigarowe lub dwudźwigarowe. Rama, na której znajdują się poszczególne elementy mechanizmu wciągarki, posiada w swojej budowie pojazd jezdny, który pozwala na  przemieszczanie się całej ramy wzdłuż dźwigarów. Wciągarki przeznaczone do indywidualnych urządzeń dźwignicowych. Są produkowane i projektowane z uwzględnieniem wymagań dotyczących konkretnej pracy.

Niska zabudowa – jaka wciągarka

W sferze wciągarek elektrycznych dostępna jest opcja przystosowania do tzw. zabudowy niskiej, opracowana z myślą o  pomieszczeniach niewysokich, w których istnieje potrzeba maksymalizacji wysokości podnoszenia przez użycie dostosowanych do takich sytuacji rozwiązań. Wciągarki tego typu wyposażone są podobnie jak urządzenia standardowe, ich konstrukcja jednak minimalizuje miejsce, które zajmowane jest przez składające się na nią mechanizmy pod belką dźwignicy. Urządzenia te, przeznaczone do niskiej zabudowy wykorzystywane są również jako urządzenia samodzielne.

Wykonanie specjalne wciągarek

W konstrukcji ręcznych wciągarek bierze się pod uwagę wykonywanie pracy na niewielkiej przestrzeni. Dlatego też projektowane są specjalne wciągarki, które wyposażone są w specjalną dźwignię umożliwiającą pracę w takich właśnie sytuacjach. Na rynku dostępne mamy przeróżne modele wciągarek, które charakteryzują się szczególnie lekką budową. Dzięki takiej budowie są łatwiejsze w transportowaniu, dlatego używane są np. w pracach na wysokości.

Specjalne rozwiązania wciągarek elektrycznych i ręcznych przewidziane są w strefach zagrożonych wybuchem. W konstrukcji takich urządzeń stosowane są zabezpieczenia, które zapobiegają powstawaniu iskier tam, gdzie panują warunki grożące eksplozją bądź pożarem.
Model wciągarki ręcznej może nam znacznie pomóc w pracy.  Urządzenia napędzane są przy użyciu wiertarki – bezprzewodowej jak i przewodowej.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments