Umięśnieni żyją dłużej cz.2

Umięśnieni żyją dłużej cz.2

Duże mięśnie chronią przed rakiem

Przede wszystkim należy pamiętać, że duża otyłość to całe miesiące spalania tłuszczu, a nie tygodnie. Należy to robić powoli i systematycznie. Ostatnie badania przeprowadzone na Uniwersytecie Perdue wykazały, że nawet osoby po 60. roku życia mogą równocześnie zwiększać masę mięśniową i zmniejszać masę tłuszczową bez specjalnej diety i bez udziału ćwiczeń aerobowych, tylko przez wykonywanie odpowiednich ćwiczeń na budowę masy mięśniowej.

Duża masa mięśniowa wpływa pozytywnie również na inne aspekty funkcjonowania naszego organizmu. We Francji przeprowadzono długoterminowe badania polegające na badaniu dużej grupy ludzi (7608 mężczyzn) przez 15 lat. Badano wpływ składu ciała tych osób na ich śmiertelność z powodu zawału serca oraz raka. Wykazano wysoką pozytywną zależność między zawartością tkanki tłuszczowej a śmiertelnością wywołaną przez zawał serca oraz wysoką negatywną zależność między zawartością tkanki mięśniowej a śmiertelnością wywołaną przez raka różnych postaci. Tak więc bezsprzecznie udowodniono, że osoby mogące pochwalić się większą ilością tkanki mięśniowej rzadziej umierają na raka. Badania te dotyczą populacji osób, wśród których nie było kulturystów uprawiających ten sport przy użyciu sterydów anabolicznych. W wypadku takich osób śmiertelność jest bowiem wyższa niż średnia z populacji, zarówno biorąc pod uwagę zawał serca, jak i raka, zwłaszcza raka wątroby i nerek.

Inne najnowsze badania opublikowane przez międzynarodowy zespół naukowców w październiku 2008 roku wykazały, że zarówno ćwiczenia aerobowe, jak i „siłowe” powodują zmniejszenia ryzyka wystąpienia raka. Udowodniono, że większe znaczenie mają w tym względzie ćwiczenia anaerobowe, czyli „siłowe”, niż ćwiczenia aerobowe. Nie jest więc prawdą, że – jak niektórzy sądzą – ćwiczenia „siłowe” dobre są dla tych, którzy lubią takie ćwiczenia, a dla innych równie dobre są ćwiczenia aerobowe. Badania wykazują, że nie da się efektu zdrowotnego ćwiczeń „siłowych” zastąpić efektem ćwiczeń aerobowych. Badania dotyczyły tylko populacji mężczyzn. Autorzy zapowiadają, że wkrótce zaprezentują podobne wyniki w odniesieniu do kobiet.

Uścisk dłoni Jako wyznacznik

W Wielkiej Brytanii przeprowadzono trwające 24 lata badania na dużej populacji kobiet i mężczyzn w celu wyznaczenia zależności między siłą uścisku dłoni a śmiertelnością wywołaną przez dowolny czynnik Cnie nagły) oraz zawał serca i raka. Badania dotyczyły osób starszych w wieku 65 lat i powyżej. Stwierdzono, że osoby, które miały większą siłę uścisku dłoni, żyły średnio dłużej. Dotyczyło to przedstawicieli obydwu płci. Siła uścisku była również skorelowana z zawartością masy mięśniowej, a więc ludzie bardziej umięśnieni żyli dłużej.

Przy okazji należy powiedzieć kilka słów na temat tzw. indeksu masy ciała (BMI – body mass index). Określony jest on przez stosunek masy ciała w kilogramach do kwadratu wzrostu ciała w metrach. Często w badaniach naukowych i poradach dietetyków znajdujemy stwierdzenie, iż wartość indeksu masy ciała powyżej 25 oznacza nadwagę, a 30 i więcej to już otyłość. Indeks masy ciała nie ma oczywiście żadnego zastosowania w wypadku kulturystów. Aktualny Mister Olympia, Dexter Jackson, ma indeks masy ciała wynoszący 38.

Spis treści:

Umięśnieni żyją dłużej cz.1

Umięśnieni żyją dłużej cz.2

Umięśnieni żyją dłużej cz.3

Facebook Comments
1 comment

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments