Stawiam na pierwiosnki

Stawiam na pierwiosnki

„ Te niesamowite, kwiaty wprowadzają do mieszkania wiosenny nastrój. Łatwo się komponują z wczesnymi roślinami cebulowymi i nie potrzebują dużo uwagi. Szczerze polecam je każdemu,”

Prymule to moje ulubione wczesnowiosenne rośliny. Znane są z tego, że rosnąc w ogrodach, są pierwszymi symbolami przebudzenia się przyrody z zimowego letargu. Moja sympatia do tych kwiatów jest tak duża, że postanowiłam cieszyć się nimi nie tylko w ogrodzie, ale też w domu, ozdabiając nimi parapety, szafki i stoliki. Takie dekoracje zawsze wyglądają efektownie.

Pierwiosnek

Pierwiosnek

Paleta barw pierwiosnków nie ma sobie równych. Wszędzie gdzie się pojawią, tworzą wspaniały klimat. Lubię też łączyć je z innymi zwiastunami tej radosnej pory roku. W połączeniu z hiacyntami tworzą uroczą i wiosenną aranżację, doskonale nadającą się do dekoracji niedzielnego lub wielkanocnego stołu. Co roku stosuję się do kilku prostych zasad, dzięki którym moje prymulki odwdzięczają się pięknymi kwiatami i doskonałą kondycją nawet przez kilka tygodnie.

PIELĘGNACJA PIERWIOSNKÓW

Jednym z najważniejszych warunków uprawy jest optymalna temperatura. Dla tych roślin to około 13-15°C. Warto więc wybierać dla nich chłodne pomieszczenia, dodatkowo dobrze oświetlone. Zwracam też uwagę na glebę. Pierwiosnki lubią wilgotne podłoże, jednak aby ich nie przelać, nawadniam je umiarkowanie. Należy pamiętać również o tym, aby w okresie kwitnienia ograniczyć nawożenie do jednego na 2 tygodnie oraz regularnie usuwać przekwitnięte kwiaty. Stymuluje to proces tworzenia nowych pąków, co przedłuża żywotność tych uroczych roślin.

Moimi ulubionymi okazami są: pierwiosnki omszone Primula x pubescens oraz pierwiosnki ząbkowane Primula denticulata. Ten pierwszy cieszy się bogatą historią. Podziwiany były już w XIV wieku na dworze cesarskim w Wiedniu. Nic więc dziwnego, że i ja doceniłam jego różnorodne, ciekawie zabarwione kwiaty, kwitnące aż do czerwca. Pierwiosnek ząbkowany to gatunek o niezwykle oryginalnym wyglądzie. Jego kwiatostany tworzą pełną kulę o różnokolorowych odcieniach. Wszystkie kolory wiosny w postaci pierwiosnków radują nas prawdziwą feerią barw, która przy odpowiedniej pielęgnacji trwa nawet przez kilka tygodni. A po tym czasie, przesadzone, mogą dalej cieszyć nas na ogrodowych rabatach. Dzięki nim czuć w moim domu kolorową wiosnę, nawet jeśli za oknem panuje jeszcze zimowa aura.

Wiosenne aranżacje

Prymulki to kwiaty, z których można wykonać wiele uroczych kompozycji. Warto sadzić je z innymi roślinami zwiastującymi tę radosną porę. Do uzyskania czarującego efektu wystarczy czasami jedynie ozdobna osłonka na doniczkę. Idealnie spiszą się też wiklinowe koszyczki oraz kolorowe wstążki. W przypadku pierwiosnków prym wiedzie zasada – im więcej kolorów, tym lepiej. Wniesie to do naszych domów świeżość oraz wiosenny nastrój.

Jadwiga Wieczorek

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments