Każdy z nas dobrze wie jak wygląda rusztowanie. Są to specjalistyczne, tymczasowe konstrukcje, które umożliwiają pracę na dużych wysokościach. Zwykle jest to konstrukcja połączonych ze sobą stalowych rur i podestów, które mają za zadanie umożliwić pracownikom bezpieczne przemieszczanie się podczas wykonywanej pracy. Bez względu na wszystko, muszą być one skonstruowane zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami. Jakie rodzaje rusztowań możemy wyróżnić?
Rodzaje rusztowań
Na samym wstępie zaznaczmy, że każde rusztowanie względnie się od siebie różni, tak więc rusztowanie w Krakowie, wcale nie musi przypominać tego, które zobaczymy w Warszawie. Właśnie dlatego, podjęto próby uporządkowania ich rodzajów. W związku z tym, możemy wyróżnić:
- rusztowanie warszawskie- jedno z najpopularniejszych. Składa się z niewielkich elementów i można je stosować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Dwie pionowe rury, połączone są dwoma cieńszymi.
- rusztowanie rurowo-złączkowe- zbudowane ze stalowych rur i złącz- najczęściej krzyżowych, a także podstawek i płyt pomostowych. Niektóre z nich są wyposażone w specjalne drabinki. Ich montaż jest niezwykle czasochłonny.
- rusztowanie ramowe- ramy są wykonane z prefabrykatów, a stabilność zapewniają pomosty i skośne oraz pionowe stężenia mocowane do ramy.
- rusztowanie przejezdne- sprawdza się tam, gdzie konieczna jest zmiana położenia. Wykonane jest z aluminium lub innego lekkiego materiału, a dodatkowo jest wyposażone w kółka i pomost z poręczą.
- rusztowanie systemowe- jest ono zbudowane z modułów, w których łączy się rygle i stężenia w regularnych odstępach. Sposób ich konstrukcji, pozwala na dopasowanie tego typu rusztowań do wymagań obiektu.