Refleksje Piotra Szymca – byłym kulturystą cz.4

Refleksje Piotra Szymca – byłym kulturystą cz.4

Zmienić, gdy się widzi, że coś jest nie tak

Teraz jestem na takim etapie życia, na którym traktuję wysiłek fizyczny przede wszystkim jako radość. Pełną radość daje mi, jak już wspomniałem wcześniej, wysiłek sprawnościowo-szybkościowy, chociaż wcale nie zrezygnowałem z ćwiczeń siłowych, bo trudno pozbyć się czegoś, co przez długie lata nadawało życiu sens. I nadal nie patrzę krytycznie na ten sport, którego wartości trudno przeceniać, natomiast krytycznie patrzę na wadliwy sposób treningów u wielu ćwiczących.

Piotr Szymc

Piotr Szymc

Ponieważ mam wykształcenie pedagogiczne, więc „gołym okiem” dostrzegam, jak chłopak męczy się zupełnie bez sensu i mimo że ćwiczy już 5 lat, robi te same błędy, które go do niczego dobrego nie doprowadzą. W delikatny sposób proponuję zmianę i cieszy mnie fakt, gdy w niedługi czas później ktoś dziękuje za radę, bo nagle zrozumiał, że dopiero teraz zaczyna się dziać z nim coś dobrego.

A poza tym taki trening wszechstronny, jaki w ostatnim czasie uprawiam, sprawia, że odczuwam zwiększony poziom energii. Jasne, że gdybym się uparł, mógłbym znów walczyć ze swoim organizmem i startować na zawodach, ale akurat znalazłem dla siebie inne miejsce i tam jest mi dobrze.

To, co warto mieć na uwadze

Duża waga szkodzi. Traktujcie tę myśl jako pewnik, bo ważyłem dostatecznie dużo, aby nie zapomnieć, jak się wtedy czułem. To zresztą tylko tak się mówi „duża waga”, ale wiadomo, że składają się na nią nie tylko mięśnie. Także narządy wewnętrzne, które „dopasowują się” do ogólnych rozmiarów. Nie będę ich wymieniał, ale i tak wiemy wszyscy, o co chodzi.

Wiem, że niektórzy zawodnicy żyją z tego, bo akurat „los tak chciał”, ale naprawdę nie znaczy to, że wszyscy musimy robić to, co robią nasi idole. Najlepiej będzie, jeżeli swój program życiowy powiążemy z programem zdrowotnym, a wtedy na pewno dobrze na tym wyjdziemy. Ładna, muskularna i wysportowana sylwetka to jest to, do czego powinniśmy zmierzać. Na pewno znajdą się tacy, którzy uważają, że nie mam racji i zrobią jak zechcą, ale przecież tutaj nikt nikogo nie zmusza do działań według jednego schematu. To są tylko moje własne refleksje, oparte na moich doświadczeniach i od nikogo nie wymagam, aby się ich uczył na pamięć.

Spis treści:

Refleksje Piotra Szymca – byłym kulturystą cz.1

Refleksje Piotra Szymca – byłym kulturystą cz.2

Refleksje Piotra Szymca – byłym kulturystą cz.3

Refleksje Piotra Szymca – byłym kulturystą cz.4

Refleksje Piotra Szymca – byłym kulturystą cz.5

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments