Krótka historia stylu skandynawskiego

Krótka historia stylu skandynawskiego

Styl skandynawski cieszy się niesłabnącą popularnością i to nie tylko w Polsce. Mieszkańcy całego świata zachwycają się jego prostotą, designem oraz funkcjonalnością. Wbrew powszechnej opinii, meble skandynawskie to nie tylko produkty z IKEI – chociaż, nie da się ukryć, że one również zaliczają się do prezentowanego nurtu wnętrzarskiego. Jakby nie patrzyć, IKEA tylko w samej Polsce posiada pokaźne grono zwolenników.

meble skandynawskie

meble skandynawskie

Pozbawione zbędnych ozdób bryły geometryczne, jasne wnętrza z dużą ilością ogromnych okien, brak zasłon i firan, dominująca biel i odcienie szarości, drewniane podłogi, dodatki z lnu, wełny bądź bawełny, kwiatowe motywy, sporo świeczek i trochę ramek ze zdjęciami bliskich osób – styl skandynawski jest niezwykle prosty w aranżacji. Niestety, zastosowanie tak dużej ilości produktów naturalnych, ekologicznych bądź z recyklingu wymaga od nas niemałego zaplecza finansowego. Dla tych, którzy nie boją się dodatkowych wydatków, przygotowaliśmy garstkę informacji o jednym z najpopularniejszych stylów w Europie.

Historia stylu skandynawskiego

Dawno, dawno temu – na przełomie XIX i XX wieku – w małej, szwedzkiej wiosce żył sobie pewien malarz, Carl Larsson. Larsson był znanym artystą i architektem wnętrz. Jego dzieła – bajeczne akwarele utrzymane w jasnej tonacji – zachwycały nie tylko okolicznych mieszkańców, ale również kluczowe postacie z całej Skandynawii. Malarz lubował się w przedstawianiu codziennego życia swoich rodaków. To, co wyróżniało jego dzieła na tle innych to… światło. Larsson rozjaśniał bowiem północne chłody i mrok Szwecji bielą i odcieniami szarości. Całość – w wykonaniu Szweda – nie wydawała się taka zimna i ponura, w wręcz przeciwnie, stawała się przytulna i miła dla oka. Larsson inspirował mieszkańców Skandynawii do aranżowania przestrzeni z udziałem jasnych barw i naturalnych materiałów.

meble industrialne

meble industrialne

Za popularyzację stylu skandynawskiego odpowiedzialna była… nagroda Lunning Prize. Przyznawana wiodącym skandynawskim projektantom wnętrz, pozwalała im zyskać na popularności nie tylko w kraju, ale i na całym świecie. I tak właśnie w latach 50-tych i 60-tych o stylu skandynawskim dowiedziała się cała Europa. Stary Kontynent bardzo szybko zakochał się w prostych, białych meblach i pełnych światła pomieszczeniach.

Obecnie, styl skandynawski cieszy się dużą popularnością nie tylko w Europie. Kochają go gwiazdy światowego formatu, celebryci i zwykli ludzie.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments