Jak zrobić portret idealny? – ustawienia aparatu

Jak zrobić portret idealny? – ustawienia aparatu

Obsługa aparatu jest pozornie prosta. Ustawiasz kadr, naciskasz spust migawki… i gotowe!

Gdzieś jednak musi tkwić haczyk. Jedne zdjęcia naprawdę cieszą oko, a po innych nasz wzrok się zwyczajnie prześlizguje.

Sprzęt ma znaczenie

Obecnie wielu ludziom wydaje się, że smartfonem można zrobić równie dobre zdjęcia jak tradycyjnym aparatem. Telefon owszem, ma sporą przewagę, jeśli chodzi o gabaryty, ale nie może konkurować z prawdziwą lustrzanką pod względem jakości.

Obiektyw, który posiada smartfon jest maleńki i niewymienialny. Nawet jeśli dany model ma do dyspozycji ich kilka, nie może się to równać z możliwościami różnorodnych pełnowymiarowych obiektywów.

Jaki wybrać obiektyw do fotografii portretowej?

Najlepsze portrety powstają zazwyczaj wtedy, kiedy fotograf stoi blisko portretowanego. Jakie to ma znaczenie w kontekście obiektywu? Przy niewielkich odległościach potrzebna jest krótka ogniskowa. Dobry będzie obiektyw stałoogniskowy albo taki, gdzie możemy zejść poniżej 100 mm.

Jeśli zależy nam na efekcie bokeh, czyli artystycznego rozmycia w tle, warto zadbać o możliwie najniższą przesłonę (co najwyżej f 2.8). Im niższa, tym mniejsza głębia ostrości, a co za ty idzie – bardziej efektowne rozmycie.

Przyda się także autofocus, który pozwoli zapomnieć nam o tej części technicznych parametrów, jaką jet ustawianie ostrości.

Ustawienia aparatu

Najprostszym rozwiązaniem jest tryb portretowy. To dobra opcja dla osób „zielonych” w świecie fotografii, które nie chcą się zagłębiać w techniczne aspekty swojego sprzętu. Do dyspozycji mamy też zazwyczaj opcje półautomatyczne:

  • tryb S, w którym decydujemy jedynie o czasie naświetlania. Jest on przydatny, kiedy nie mamy statywu – zrobienie ostrego zdjęcia „z ręki” przy czasie powyżej 1/30 graniczy z niemożliwością
  • Tryb A pozwalający na ustawienie przesłony. Przyda się, gdy zależy nam na efekcie bokeh

W sytuacji, kiedy nie chcemy powierzać ustawień w ręce algorytmów, musimy sami zadbać o kluczowe parametry obrazu. Trzeba wziąć wtedy przede wszystkim pod uwagę warunki w jakich fotografujemy.

Fotografia portretowa w mieszkaniu

Kiedy robimy zdjęcia w pomieszczeniach, warto zatroszczyć się o dobre oświetlenie. W przypadku jego niedoborów możemy posiłkować się też lampą błyskową. Możemy także postawić na stosunkowo długi czas naświetlania – sesje w domowym zaciszu są raczej statyczne i korzystanie ze statywu nie będzie raczej zbyt kłopotliwe. Kiedy fotografujemy w dobrych warunkach, można pracować na niskim ISO, czyli czułości matrycy. Unikniemy dzięki temu efektu „ziarna” i szumów.

Pamiętaj też o balansie bieli – jeśli automatyczne kolory wydają się nienaturalne, możesz ustawić go ręcznie. Potrzebna będzie tylko biała kartka.

Fotografia portretowa w plenerze

Na fotografię portretową najlepsze będą pogodne, słoneczne dni. Im jaśniej, tym krótszy czas naświetlania i niższe ISO. Możemy pozwolić sobie wtedy także na niską przesłonę (im niższa, tym ciemniejszy obraz). W pochmurne dni pomóc może nam flesz, ale też dobrze ustawiony balans bieli. Zazwyczaj tryb „pochmurno” radzi sobie dobrze i skutecznie ociepla obraz.

Fotografia ślubna

W tym przypadku raczej nie warto bawić się w Zosię-Samosię;)

Tak ważne zdjęcia najlepiej zostawić profesjonalnemu fotografowi. Szeroką ofertę ma fotograf ślubny i okolicznościowy Maciej Brzana – https://www.fotografslubnyrzeszow.pl/.

W przypadku sesji ślubnej lepiej zastanowić się, jakie są nasze oczekiwania. Zdjęcia w górskiej scenerii czy może w romantycznym ogrodzie? Spontaniczne, roześmiane zdjęcia czy raczej dokładnie przemyślane zdjęcia do albumu?

Ale najważniejszy jest człowiek

Nawet najlepsze techniczne zdjęcie będzie nijakie, gdy nie mówi nic o fotografowanym. Przede wszystkim zastanów się, jak uchwycić charakter portretowanego, inne sprawy są na drugim planie.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments