Jak prawidłowo nawozić rośliny?

Jak prawidłowo nawozić rośliny?

Uprawa roślin nie jest rzeczą najprostszą. Odpowiednio prowadzony ogródek wymaga nie tylko wyboru roślin, ale również odpowiedniego przygotowania go pod ich uprawę. Zanim więc rozpoczniemy naszą ogrodniczą przygodę, warto więc zapoznać się z kilkoma podstawowymi informacjami.

Surowce nawozowe

Surowce nawozowe

Jak przygotować ogród pod uprawę warzyw?

Jeśli posiadamy kawałek ziemi, którą chcemy przeznaczyć na uprawę warzyw, powinniśmy ją odpowiednio przygotować. Bardzo ważne jest pozbycie się z niej chwastów wieloletnich i mniej trwałych oraz napowietrzenie jej poprzez przekopanie powierzchni na głębokości około trzydziestu centymetrów. Przekopywanie nie tylko jednak napowietrza glebę, a również odwraca ewentualnie pozostałości chwastów, które przynajmniej czasowo mają utrudniony wzrost. Kolejną istotną kwestią jest zapewnienie odpowiedniej ilości składników pokarmowych, z których później będą korzystać rośliny. Mowa o pierwszym nawożeniu, bez którego trudno byłoby uzyskać później optymalny plon posadzonych przez nas roślin. Jeśli mamy czas i ochotę, warto zbadać glebę pod względem zasobności w poszczególne składniki, jednakże nie musimy tego robić obligatoryjnie. Warto na naszych grządkach zastosować nawóz azotowy w postaci granulek, które podczas przekopywania równomiernie rozłożymy w pulchnej warstwie gleby. Oprócz tego warto dostarczyć do gleby takich mikroelementów jak wapń, czy potas – szukając w sklepie nawozów, warto zwrócić uwagę na kompleksowe, które pozwolą na pewne zaopatrzenie naszej gleby, bez miejsca na pomyłkę.

Jakie rodzaje nawozy stosuje się podczas uprawy roślin?

Nawożenie to kwestia, o której należy myśleć podczas wszystkich etapów uprawy roślin. Pierwsze nawożenie jest bardzo istotne, jednakże nie należy o nim zapominać w trakcie wzrostu już posadzonych roślin. Glebę należy uzupełniać w niezbędne składniki poprzez stosowanie nawozów w płynie, a kiedy rośliny wykształcą pierwsze i późniejsze liście, poprzez nawozy dolistne. Te ostatnie są najdelikatniejsze, jednak ich działanie jest jak najbardziej istotne. Takie bezpośrednie nawożenie sprawia, że rośliny otrzymują składniki bardzo szybko. Warto również pamiętać o odpowiedniej porze nawożenia dolistnego – nie może to być pogoda wietrzna lub deszczowa i najlepiej nawożenie tego typu przeprowadzać w czasie optymalnego nasłonecznienia i średniej temperatury powietrza.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments