Jak bezpiecznie i skutecznie prać buty?

Jak bezpiecznie i skutecznie prać buty?

Dbanie o czystość obuwia to jeden z elementów codzienności. Bez względu czy są to sportowe buty dziecięce, czy męskie buty markowe, jeżeli są używane, to z pewnością prędzej czy później ulegną zabrudzeniu. Ich czyszczenie może być trudne, zawsze należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Nie każdy model może być prany, choć czasami umiejętne wykonanie ręcznego prania butów albo wstawienia na odpowiedni program do pralki automatycznej pozwala dłużej cieszyć się z ulubionego obuwia. Pranie daje możliwość pozbycia się uciążliwych plam, a także nieprzyjemnego zapachu.

Buty markowe

Buty markowe

Które buty można wyprać?

Najczęściej pranym obuwiem są buty sportowe czy tenisówki. Ręczne pranie obuwia, w zależności od materiału, z jakiego są wykonane, w mniejszym lub większym stopniu zawsze można przeprowadzić. Wystarczy użyć odpowiednich środków, zależnych od tworzywa oraz konstrukcji buta. Trzeba zwrócić uwagę, czy obuwie jest szyte czy klejone i nie narażać go na nadmierne zamoczenie. Najczęściej pierze się powierzchniowo, pocierając wierzch buta ścierką bądź gąbką nasączoną preparatem albo roztworem wody ze stosownym środkiem. Może być to woda z mydłem lub delikatnym środkiem piorącym dla obuwia sportowego albo mleko z sodą w przypadku butów zamszowych. Często też w sklepach dostępne są specjalistyczne preparaty, z których użyciem bez obaw wypierzemy specyficzne rodzaje obuwia. Buty skórzane czy o delikatnej budowie nie powinny być prane w pralce. Inne rodzaje obuwia, jeżeli zdecyduje się włożyć do automatu, należy prać w niskich temperaturach na maksymalnie krótkich programach.

Czy pranie obuwia jest skuteczne?

Problemem, z jakim można się spotkać w przypadku butów, jest ich nieprzyjemny zapach. Często również ulubione, drogie męskie buty markowe ulegają silnemu zabrudzeniu i istnieje obawa, że podczas prania się zniszczą albo po prostu nie doczyszczą. Dlatego wstępne przeczyszczenie największych zabrudzeń, a w przypadku zapachów — odkażenie ich sodą oczyszczoną lub specjalnymi środkami pozwala na większą skuteczność właściwego prania.

Sklep z markowymi butamihttps://atamanshop.pl/pl/

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments