Czy powietrze może zabić cz.2

Czy powietrze może zabić cz.2

Niechlubne rekordy trucia

Wśród miast Unii Europejskiej, charakteryzujących się największymi przekroczeniami dopuszczalnych stężeń pyłowych, na liście pierwszych 10 miast znalazło się az 6 polskich: Żywiec, Pszczyna, Rybnik, Opoczno. Sucha Beskidzka i Wodzisław Śląski. Wysoko na liście znajdują się też m in. Kraków, Nowy Sącz, Katowice i Gliwice. Wszystkie miasta wśród tych 50 przekraczają zalecane przez WHO maksymalne stężenie pyłów co najmniej trzykrotnie, a wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy… aż 33 to również polskie miasta.

Co wynika z takiej niechlubnej statystyki i z wielu podobnych? Z reguły jest to choroba występująca pod nazwą „obturacja oskrzeli”, choroba, która zwęża drogi oddechowe, a w rezultacie upośledza na tym odcinku swobodny przepływ powietrza. Taki stan manifestuje się odczuciem duszności, nasilonym obrzękiem dróg oddechowych i dużym nagromadzeniem wydzieliny śluzowej. Na objawy tego rodzaju najbardziej narażone są dzieci.

Najgorzej w małych miasteczkach

Z badań przeprowadzonych w ciągu 6 lat wynika, że na przykład w Warszawie jest czterokrotnie większe zagrożenie obturacją oskrzeli niż na obszarach pozamiejskich.

Wyniki wskazują, że sprawność układu oddechowego jest najlepsza wśród osób (niepalących) zamieszkujących tereny wiejskie. Jednocześnie najmniej korzystna sytuacja dotyczy mieszkańców niewielkich ośrodków miejskich, w których funkcjonują lokalne kotłownie, a domy opalane są dosłownie wszystkim, co tylko da się spalić (np. Nowa Ruda, Nowy Targ). Przyczyną wszystkiego najgorszego jest fakt, że w sezonie grzewczym pył zawieszony w Polsce zawiera kilkanaście razy więcej rakotwórczych związków niż w krajach Europy Zachodniej. Skutkuje to zachorowaniami na raka płuc i raka pęcherza moczowego.

Raport Komisji Europejskiej podaje, że w Polsce co roku z powodu wyłącznie złej jakości powietrza umiera przedwcześnie około 50 tysięcy osób. Autorzy raportu szacują wartość skutków zdrowotnych wynikających ze złej jakości powietrza na około 80 miliardów euro rocznie.

SPIS TREŚCI

Czy powietrze może zabić cz.1

Czy powietrze może zabić cz.2

Czy powietrze może zabić cz.3

Czy powietrze może zabić cz.4

Facebook Comments
1 comment

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments